Декалог молодої сім’ї щодо планування народження здорового потомства

Кожна жінка та кожен чоловік після досягнення статевої зрілості можуть стати відповідно матір'ю та батьком. Для всіх батьків головне, щоб їхня дитина була здоровою та щасливою.

1.

Для народження здорової дитини вагітність має бути запланованою. Ухвалення рішення мати дитину потрібно не менше ніж за 3-4 місяці до планованого зачаття. Ефективні та безпечні методи контрацепції необхідно використовувати аж до початку менструального циклу, при якому планується зачаття, але не треба планувати вагітність на перший місяць після відміни гормональних контрацептивів.

2.

До планування зачаття нового життя майбутні батьки повинні мати інформацію про хвороби у своїх сім’ях, стан свого здоров’я. Необхідно звернутися до сімейного лікаря, терапевта, гінеколога, стоматолога, при необхідності – до інших фахівців та генетика.

3.

Час зустрічі двох статевих клітин батьків має бути обраний відповідно до ритму організму кожного, щоб уникнути процесу “старіння” кожної з клітин. (Оптимальний ритм статевих актів – через добу до настання овуляції).

4.

Зародження нового життя не треба планувати на період весняного та осіннього рівнодення (міжсезоння) – період гормональних сплесків, та найбільш спекотні літні місяці (сонячна активність). Жінкам із коротким менструальним циклом (до 26 діб) для зачаття оптимальні зимові місяці, із тривалим циклом (більше 33 діб) – літні місяці.

5.

Алкоголь, куріння, наркотики, інфекції, побутові та техногенні ксенобіотики – вороги майбутньої дитини. Тому батьки повинні позбавлятися шкідливих звичок, хвороб та обмежувати вплив шкідливих факторів.

6.

За 3 місяці до зачаття необхідно припинити прийом антибіотиків (якщо вони застосовувалися) уникати продуктів, які містять хімію (штучні барвники, ароматизатори, консерванти). Відмовитися від старої картоплі та давньої домашньої консервації. Харчуватися необхідно якісно та різноманітно, вживати більше свіжих фруктів та овочів, не оброблених гербіцидами.

7.

Розвиток дитини безпосередньо залежить від наявності в організмі матері вітамінів. Майбутні батьки зобов’язані приймати фолієву кислоту за 2-3 місяці до вагітності. Після початку вагітності жінка зобов’язана продовжувати приймати фолієву кислоту не менше 2 місяців. Фолієва кислота може бути замінена мультивітамінами з фолієвою кислотою. Фолієва кислота, або вітамін В4, визнана міжнародною співдружністю як вітамін, який попереджає багато дефектів плоду, дефекти невральної трубки, ущелини губи та піднебіння, хромосомні аномалії; серцево-судинні захворювання та рак товстої кишки у дорослих. За останніми даними рекомендоване споживання фолієвої – 1,0 мг для всіх вагітних та плануючих вагітність жінок. Це досягається при споживанні 0,2-0,3 мг фолієвої кислоти з продуктів харчування та додатковому прийомі 0,7-0,8 мг фолієвої кислоти у складі вітамінних препаратів. Крім того, всім жінкам, які планують вагітність, рекомендовано ДНК-тестування на мутації в генах, відповідальних за обмін фолієвої кислоти і які призводять до порушення надходження фолатів у клітини організму. За наявності певних генетичних «поломок» (у середньому виявляються у кожного другого жителя планети) ризик народження дитини з вродженими дефектами зростає в 2-3 рази, тому таким пацієнтам призначаються терапевтичні дози фолієвої кислоти (від 2 до 5 мг) (при цьому підвищення доз фолієвої кислоти здійснюється лише лікарем та згідно з індивідуальними результатами обстеження!).

8.

Інфекції вражають усіх без винятку людей. При цьому багато з них мають безсимптомні або слабовиражені прояви і є небезпечними для життя та здоров’я людини. Однак, під час вагітності (періоду, що характеризується зниженням захисних сил імунної системи жінки) інфекція може активізуватися, також жінка стає більш сприйнятливою до первинного зараження різними інфекційними захворюваннями (особливо небезпечними та поширеними є краснуха, токсоплазмоз, цитомегаловірус та деякі інші), і більшості випадків це може призвести до проникнення інфекції безпосередньо до плода. А оскільки плід практично не має власного імунітету, то будь-яка відносно нешкідлива для дорослої людини інфекція може спричинити формування грубих вад розвитку у плода, призвести до внутрішньоутробної загибелі та народження дитини з вродженою інфекцією, які можуть призвести до смерті чи інвалідності. У зв’язку з цим при плануванні вагітності жінці важливо провести обстеження на наявність імунітету до інфекцій TORCH-групи, краснухи, а також провести обстеження подружньої пари на носійство захворювань, що передаються статевим шляхом. При необхідності провести лікування та профілактичну вакцинацію. Так, вакцинацію проти краснухи необхідно проводити за 2-3 місяці. до вагітності (всі вакцини нешкідливі та мають 95-100% ефективність, а вироблений імунітет зберігається понад 20 років). Однак, у жодному разі не можна робити щеплення під час вагітності!

9.

Коли настала вагітність, батьки зобов’язані пам’ятати, що найголовніше для них – здоров’я майбутньої дитини. Тому, якщо робота жінки пов’язана із шкідливими умовами (у т.ч. з комп’ютером), їй необхідно змінити її характер. Не рекомендується відвідувати багатолюдні місця, переохолоджуватися чи перегрівати організм. Необхідні прогулянки у парках та скверах, віддалених від автомагістралей.

10.

Під час вагітності кожній жінці необхідно пройти комплексний двоетапний ультразвуковий та біохімічний скринінг з метою виявлення вагітних з підвищеним ризиком народження дитини з хромосомними аномаліями та вродженими вадами розвитку для їх подальшого прицільного генетичного дослідження.

І етап – І триместр вагітності. а) біохімічний тест (маркери: плазмовий протеїн А, бета – хоріогонічний гонадотропін) у оптимальному терміні з 11 до 13 тижнів б) УЗД(з оцінкою товщини комірного простору та ін. ехо-маркерів ХА) у терміні з 11 до 13 тижнів. На основі обох досліджень лабораторія розраховує індивідуальний ризик народження дитини із синдромом Дауна та іншими хромосомними синдромами. (Примітка: на 1-му етапі УЗД та БХ-тест бажано проводити в один і той же день або наступного дня).
ІІ етап – ІІ триместр вагітності. а) біохімічний тест (маркери: альфафетопротеїн та бета – хоріогонічний гонадотропін, некон’югований естріол) в оптимальному терміні з 16 до 18 тижнів гестації (на основі БХ-тесту розраховується індивідуальний ризик хромосомних аномалій та дефектів невральної трубки: аненцефалія, спинномозкова грижа). б) УЗД оптимальний термін з 18 до 20 тижнів.
Додатково: III етап – III триместр вагітності. Тільки УЗД у терміні 32-34 тижні для виявлення аномалій, що пізно проявляються, у плода, затримки росту і функціональних порушень. – У разі виявлення під час вагітності внутрішньоутробної інфекції (крім краснухи) або порушення функції плаценти, разом з лікарем необхідно визначитися про можливість та ефективність лікування ще ненародженої дитини (у разі краснухи – вагітність переривається) через майже 100% ймовірності ВПР у плода. При підозрі на наявність інфекції (цитомегаловірус, герпес, токсоплазмоз), у плода необхідно провести дослідження навколоплідних вод, за результатами якого можна судити про її наявність та прогноз. – У разі виявлення під час вагітності вродженої аномалії або спадкової патології плода для прийняття відповідного рішення необхідно визначитися разом з генетиком та фахівцем з пренатальної діагностики про можливість або неможливість ефективної корекції та лікування патології після народження дитини. – протягом всієї вагітності жінка повинна спостерігатися у жіночій консультації чи амбулаторії у акушера-гінеколога чи сімейного лікаря; – За наявності відповідних показань жінка/сім’я має обов’язково пройти обстеження у Міжобласному центрі медичної генетики та пренатальної діагностики імені П.М. Веропотвеляна
Автор: Веропотвелян М.П.

Генеральний директор, д-р. мед. наук, заслужений лікар України

Пам'ятайте! Здоров'я майбутньої дитини потрібно і можна спланувати!

Догори