Історія центру

1975

Міжобласний центр медичної генетики та пренатальної діагностики було створено у 1975 році з ініціативи заслуженого лікаря України, кандидата медичних наук, головного лікаря клінічного міського пологового будинку №1 Веропотвеляна Петра Миколайовича, як перший медико-генетичний центр у практичній охороні здоров’я СРСР, який стояв у витоків створення медико-генетичної служби країни (корпус центру було побудовано за індивідуальним проектом та відкрито на честь 200-річчя м. Кривий Ріг)

1979

Центр було нагороджено Дипломами Міністерства охорони здоров’я СРСР та центрального комітету профспілки медичних працівників.

1980

Центр став піонером організації допологової діагностики у практичній охороні здоров’я не тільки України, а й усього колишнього СРСР і був першим після Всесоюзного НДІ охорони здоров’я матері та дитини (м. Москва), де була створена і стала діяти така служба. Вперше в Україні у 1980 р. у Криворізькому медико-генетичному центрі було проведено генетичний амніоцентез та розпочато пренатальну діагностику хромосомних аномалій у плода. До середини 80-х років у центрі були впроваджені та стали успішно застосовуватися під контролем ехографії інші методи інвазивної пренатальної діагностики: біопсія ворсин хоріону/плацентоцентезу, кордоцентезу та кардіоцентезу.

1981

Центр нагороджений дипломами, грошовою премією та бронзовою медаллю виставки досягнень народного господарства (ВДНГ) УРСР та малою золотою медаллю ВДНГ СРСР.

1984

Розпочато неонатальний скринінг на фенілкетонурію новонароджених Дніпропетровської області, а згодом ще 7 областей Центрального та Південно-Східного регіону України. Надалі – 2003 р. у центрі, вперше в Україні, запроваджено неонатальний скринінг на вроджений гіпотиреоз (пілотний проект по Дніпропетровській області), а з 2005 р. – у регіоні діяльності центру. З 2012 р. лабораторія виконує також неонатальний скринінг на муковісцидоз та адреногенітальний синдром.

1987

Центр нагороджено Дипломом Всесоюзного наукового товариства медичних генетиків СРСР.

1988

За короткий період медико-генетичний центр пройшов шлях становлення: обласний, міжобласний, і в 1988 році набув статусу Республіканського (рішення колегії МОЗ СРСР №5-1 від 10.02.88 р. «Про додаткові заходи щодо вдосконалення медико-генетичної допомоги населенню»).

1989

Впроваджено масовий пренатальний біохімічний скринінг сироваткових маркерів (АФП, ХГЛ) хромосомних аномалій у ІІ тр. вагітності.

1994

Побудовано, відкрито та впроваджено в експлуатацію сучасний 5-ти поверховий корпус центру пренатальної діагностики, що включає клінічний та лабораторні відділи пренатальної діагностики, стаціонар медицини плода та патології репродуктивної функції з окремим операційним блоком. У 1994 р. вперше в Україні в нашому центрі було успішно виконано малоінвазивну фетальну операцію – аспірацію кісти яєчника у внутрішньоутробного плода. У тому ж році внутрішньоутробно виконані торакоцентез та абдоменоцентез при водянці плодів.

1997

Побудовано та відкрито спеціалізований медичний пансіонат «Ембріон», призначений для тимчасового проживання іногородніх пацієнтів та членів їхніх сімей, які проходять комплексне амбулаторне обстеження в центрі.

1998

У березні 1998 р. наш центр відвідав Президент України – Кучма Л.Д. Глава держави дав високу оцінку діяльності центру як унікальній установі, яка за своєю структурою та обсягом досліджень не має аналогів у системі практичної охорони здоров’я СНД.

2000

За рекомендацією МОЗ України рішенням Криворізької міської ради XV сесією XXIII скликання від 05.07.2000 р. № 448 центр виділено (перетворено) в окрему самостійну комунальну установу – міжобласний центр медичної генетики та пренатальної діагностики, а з 06.08.2001 р. згідно рішення ради – до обласного комунального закладу.

2002

З липня 2002 року центр очолив к.м.н. Веропотвелян Н.П.У 2009 р., цього ж року центр нагороджений дипломом лауреата Міжнародного академічного рейтингу популярності та якості «Золота Фортуна» у номінації «За вагомий внесок у справу організації допологової діагностики у практичній медицині України».

2009

У центрі відкрито лабораторію молекулярної генетики в якій розпочато ДНК діагностику тяжких спадкових хвороб: фенілкетонурію, муковісцидоз, гемофілію А та ін. генетичні складові низки мультифакторіальних хвороб та діагностика поширених перинатальних інфекцій. Центр увійшов до реєстру найкращих працівників охорони здоров’я «ТОП 100 у медицині» у номінації «Інші заклади охорони здоров’я».

2010

За результатами проведення щорічного Загальнонаціонального проекту «Флагмани сучасної медицини» центр визнано Лауреатом та нагороджено дипломом «За вагомий внесок у розвиток іміджу охорони здоров’я».

2011

Вперше в Україні співробітниками центру успішно виконано внутрішньоутробне переливання крові плоду з тяжкою гемолітичною анемією, завдяки чому було врятовано його життя. Вже виконано десятки таких операцій, що дозволили зберегти життя ще не народжених дітей, а їхнім сім’ям знайти батьківське щастя.

2012

При центрі створено та діє Храм на честь ікони Божої матері «Скоропослушниця», який благословенний архієпископом Криворізьким та Нікопольським Владиком Єфремом.

2013

Відкрито та освітлено скульптурну композицію «Божа Мати з одвічним немовлям».

2015

Колектив центру відзначив свій 40-річний ювілей. Ветерани центру, що стояли біля джерел його створення, були удостоєні різних регіональних, муніципальних та професійно-відомчих нагород. Центр нагороджений грамотою митрополита Криворізького та Нікопольського Єфрема.

2017

У грудні 2017 р. рішенням Дніпропетровської обласної ради VII скликання центр перейменовано на Комунальний заклад «Міжобласний центр медичної генетики та пренатальної діагностики імені П.М. Веропотвеляна» Дніпропетровської обласної ради.

2018

26 січня відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки пам’яті фундатора центру – заслуженого лікаря України, к.м.н. Веропотвеляна Петра Миколайовича, встановленій на фасаді будівлі Міжобласного центру медичної генетики та пренатальної діагностики імені П.М. Веропотвеляна. У церемонії відкриття взяли участь: мер м. Кривий Ріг Вілкул Ю.Г., митрополит Криворізький та Нікопольський Єфрем, члени сім’ї Веропотвеляна П.М., співробітники центру, представники різних лікувальних закладів міста, численних громадських організацій та сім’ї колишніх пацієнтів.

2021

01.06.2021 року на день народження засновника Центру відбулося урочисте відкриття бюсту – к.м.н., заслуженого лікаря України – Веропотвеляна Петра Миколайовича. Автор роботи – скульптор Токар В.І., відомий художник Криворіжжя (живописець, графік, мистецтвознавець, член Національної Спілки художників України). На урочистому заході були присутні почесні гості міста: міський голова – Павлов К.Ю., український державний діяч, почесний громадянин міста та народний депутат Верховної Ради України 2 скликання – Степанюк Д.П., голова центрально-міської у місті ради – Мурашова К.О., представники підприємств, медичної спільноти міста та громадськості, родина Петра Миколайовича та родини його пацієнтів, співробітники медико-генетичного центру.
Догори